Jak vybrat ideální typ osvětlení pro váš interiér?

Nevíte si rady s výběrem osvětlení, které by se hodilo do vašeho interiéru? Rádi bychom vám představili, jakým způsobem vybíráme s klienty osvětlení my.

Výběr centrálního osvětlení

V každé místnosti vždy doporučujeme použít více zdrojů osvětlení. Ústředním světelným zdrojem je centrální osvětlení, přičemž se může jednat o jedno velké svítidlo nebo sadu menších. Nejdříve byste si měli položit otázku, zda se vám více líbí stropní přisazená svítidla nebo svítidla závěsná, samozřejmě s ohledem na možnosti vašeho interiéru.

Stropní svítidla

Pokud jste se rozhodli zvolit variantu stropního přisazeného svítidla, je nutné rozhodnout, zda zvolíte svítidlo velkého průměru nebo sadu několika menších stropních svítidel. Kulatá stropní svítidla nabízíme v různých velikostech od průměru 25 cm po pěti centimetrech až do průměru 50 cm – tedy 25 cm, 30 cm, 35 cm… Velké průměry nabízíme od 50 cm po deseti centimetrech až do 100 cm – tedy 50 cm, 60 cm, 70 cm…

Všechna stropní svítidla dodáváme včetně spodního difuzoru, který světlo krásně rozptýlí po celé místnosti.

Svítidlo je na strop uchyceno pomocí montury, která je uvnitř stínidla. Na výběr je montura s objímkami E27 nebo LED moduly. Podle průměru svítidla je montura osazena 1-4 objímkami/LED moduly. Novinkou jsou svítidla s LED pásky, která jsou dodávána s ovladačem pro nastavení stmívání i chromatičnosti světla.

Typ montury také určuje minimální výšku svítidla. Pro LED moduly je minimální výška 12-15 cm. Pro objímky je minimum 18 cm.

Závěsná svítidla

Pokud vám lépe vyhovuje varianta centrálního osvětlení v podobě závěsných svítidel, je možné vybírat z několika druhů.

U menších průměrů stínidel zpravidla není nutné použití kotvících ocelových  lanek. V našem e-shopu nabízíme možnost výběru samostatného stínidla, která vyrábíme ve stejných rozměrech jako stropní svítidla. K vybranému stínidlu si následně zvolíte elektrický závěs, který se skládá ze stropní krytky, elektrického kabelu a objímky (1-3 x E27). Tento typ dodáváme standardně bez horního a spodního krytu. Kryt je možné za příplatek přiobjednat uvedením do poznámky u objednávky.

Větší průměry od 50 do 60 cm a více, dodáváme jako kompletní lustry včetně horního a spodního krytu, elektrického závěsu a kotvících ocelových lanek.

Zde nabízíme variantu s objímkami 3 x E27 nebo 6x E27. Novinkou je, stejně jako u stropních světel, varianta se stmívatelnými LED pásky.

Kotvící lanka mohou být rozmístěna třemi způsoby:

  • tři lanka přímo od krytky,
  • trojlanko “Y”,
  • tři samostatná lanka od stropu s kovovými kotvícími válečky.

Doplňkové osvětlení

Jako doplňkové osvětlení můžete zvolit celou řadu lamp a lampiček. Pokud vám to prostorové možnosti dovolí, je skvělé do interiéru umístit stojací lampu. Další možností je využití stolních lampiček. A v neposlední řadě můžete zvolit také nástěnné lampičky.

Stojací lampy TRIPOD

Třínohá kráska jménem Lusito TRIPOD je naší vlajkovou lodí. Jedná se o stojací lampu, která je precizně zpracována do posledního detailu. Její podstavec je vyroben z masivního dřeva a vzniká pod rukama poctivých českých truhlářů. Podstavec nabízíme v několika  variantách včetně povrchové úpravy dřeva. Můžete si zvolit dub přírodní, dub mořený, dub černý lak lesklý nebo americký ořech přírodní. Výška podstavce je 130 cm.

Pomyslnou korunu podstavci dodá leštěná zlatá kovová objímka E27.

Stínidlo lampy má obvykle průměr 45 cm a výška stínidla je 25 cm. Je možné vyrobit také stínidlo o průměru 50 cm s výškou 30 cm.

Stolní lampy TRIPOD mini

Tato stolní verze lampy Lusito TRIPOD si zachovala stejnou eleganci, jako její větší sestra. Jen je o něco roztomilejší, co myslíte? Výška podstavce je 35 cm, průměr stínidla 30 cm a výška je 18 cm. Malá kráska vyzařující velké množství světla.

Stolní lampy Tubus

A toto je další variantou použití stolních lampiček. Jedná se o stínidla ve tvaru válců posazená na kovový podstavec. Tento podstavec může být nízký nebo také prodloužen kovovou tyčkou.

Nástěnné lampičky

Další variantou doplňkového osvětlení jsou nástěnné lampičky. Naše lampičky nabízíme ve třech rozměrech: 25 x 30 cm (1x E27), 25 x 50 cm (2x E27) a 25 x 70 cm (3x E27). Dle vašeho přání vám vyrobíme lampičku “do zdi”, kterou budete ovládat vypínačem na stěně. Druhou možností je lampička s kabelem a vypínačem.

Materiálové provedení

Podařilo se vám úspěšně zvolit typ osvětlení? Pokud ano, může začít ta o něco zábavnější část, a to je výběr materiálů a barev. V našem showroomu DECO LOCO máme k dispozici velké množství vzorníků materiálů, ze kterých vám rádi pomůžeme vybrat… ❤️